Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Neden Zorunludur?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Neden Zorunludur?

Ülkemizde bir aracın trafiğe çıkması için Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırması gerekir. Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası veya düz bir şekilde Trafik Sigortası şeklinde de anılan Zorunlu Trafik Sigortası, 85 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre trafiğe çıkan tüm taşıtlar için zorunludur. Eğer aracın zorunlu trafik sigortasının olmadığı anlaşılırsa, araç kapatılır ve trafiğe çıkması yasaklanır. Peki, bu Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Neden Zorunludur? Bugün bu soruları cevaplandıracağız.

Zorunlu Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

Trafik kazalarında yaralanma, sakatlanma, ölüm gibi olaylar yaşanabilir. Bu tarz durumlarla karşılaşıldığında maddi hasarın çok daha az olması için zorunlu trafik sigortası uygulanır. Kişiler trafik kazalarında zararlarını karşılamak adına, her yıl belirli bir miktar para ödedikleri sigorta firmalarına tazminat davası açar ve trafik kazasında yaşanan duruma göre tazminat hakkı kazanır. Eğer uzun bir süre trafik kazası yapılmazsa, her sene ödenen sigorta parasına hasarsızlık indirimi uygulanır. Trafik Sigortası tazminat bedelleri, kaza durumunda hem kişinin kendisinin hem de karşıdaki kişi veya kişilerin zararlarını karşılamak için gereklidir. Zarara uğrayan kişiler, sürücünün kusuru ve diğer etkenler göz önünde bulundurularak tazminat hakkı elde ederler. Zorunlu trafik sigortası, 3 ana maddede tazminat ödemesi yapar. Bunlara kısaca göz atalım:

Maddi Hasar – Aracın Maddi Hasarı vs.

Zorunlu trafik sigortası, aracın kaza yapma durumunda karşı tarafa verilen maddi zararları poliçede yazan limitler doğrultusunda karşılar. Bu anlamda zorunlu trafik sigortası, kişinin kendi aracının maddi hasarını karşılamaz, kusur oranına göre karşı tarafa verilen zararı karşılar.

Tedavi ya da Vefat Masrafları

Trafik kazalarında yaşanan yaralanma veya ölüm durumlarında trafik sigortası tüm tedaviyi ve vefat masraflarını karşılar. Sigortada yazan poliçeye göre belirlenen bir miktar ödemeyle, kişi yaralıysa tedavisi, ölmüşse defin işlemleri sigorta şirketinin sorumluğundadır.

Mağduriyet Kaynaklı Tazminatlar

Trafik sigortası tazminat bedelleri arasında en merak edilen konulardan olan mağduriyet kaynaklı tazminatlar pek çok farklı koşulda verilebilir. Kişinin yaralanma durumunda geçici iş göremezlik ve sürekli iş göremezlik şeklinde iki farklı tazminat alma durumu varken, ölümlü kazalarda destekten Yoksun kalma tazminatı  ödenir. Bu tarz kazalarda sigorta şirketi, her ölüm veya yaralı kişiye trafik sigortası poliçesinde belirlenen oranda tazminat ödemesi yaparken, kazaya karışan arabaların da maksimum tazminat ödeme limiti bulunur.

Trafik Sigortasının Kapsamı Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası tazminat bedelleri, poliçede belirlenen motorlu araçta bir kişinin yaralanmasına veya ölümüne neden olacak bir olay yaşandığı durumlarda karşımıza çıkar. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik sigortası, işletene düşen hukuki sorumluluğu, zorunlu sigorta limitleri doğrultusunda temin eder.

Zorunlu Trafik Sigortasına bağlı alınabilecek tazminat bedelleri konusunda daha detaylı bir bilgiye ulaşmak istiyorsanız, aşağıdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin