Uçuş Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

Uçuş Tazminatı Nedir? Nasıl Alınır?

Bir yerden bir yere ulaşmanın en hızlı yolu olarak kabul edilen uçak yolculukları, sağladıkları büyük kolaylıkların yanında bazı önemli prosedürler nedeniyle yolculara zor anlar yaşatabilir. Uçuş iptalı, farklı bir uçuşa aktarılma, uçuşa kabul edilmeme, rötarlı uçuş, kayıp veya hasarlı bagaj sorunu gibi pek çok sorun sonucunda uçuş tazminatı alınabilir. Uçuş tazminatı hesaplama konusunda önemli unsur olan bu kriterler ışığında yolcular uçuş firmalarından tazminat alabilirler. Peki, pek çok kişinin haklarını tam olarak bilmediği uçuş tazminatı nedir?

Hangi Durumda Uçuş Tazminatı Alınabilir?

Uçuş tazminatı almak için yolcuların hangi haklara sahip olduklarını ve bu haklar sonucunda ne yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Alınan kararnameye göre uçuş iptalı, uçuşa kabul edilmeme, farklı bir uçuşa aktarılma, rötarlı uçuş yapma, kayıp, gecikmeli veya hasarlı bagaj gibi durumlarda yolcuların tazminat hakları doğar.

Uçak Rötar Yaparsa Tazminat Alınabilir mi?

Uçakla seyahat eden yolcuların en büyük sıkıntılarından biri uçağın rötar yapmasıdır. Uçuşun çeşitli nedenlerden dolayı gecikmesi durumlarda yolcuların belirli hakları doğar. Bu durumda tazminat hakkı için öncelikle rötarın hangi sebeple gerçekleştiğini öğrenmek gerekir. Gecikmeler her zaman havayolu şirketinin sorumluluğunda olmayabilir. Bazı durumlarda havaalanının pist kapatması, yoğun hava trafiği, olumsuz hava koşulları gibi sebepler uçağın gecikmesine neden olabilir.

Bu durumların dışında uçak rötar yaparsa tazminat hakkı doğabilir. Uçakta yaşanan teknik arıza, personel yetersizliği gibi durumlardan oluşacak gecikmelerden bizzat havayolu şirketi sorumludur. Bu durumlarda tazminat elde etmek için öncelikle bu gecikmeyi ispatlamak gerekir. Havaalanında uçağın geciktiğini açıklayan ekranların fotoğrafını çekerek, daha sonrasında işe yarayacak bir kanıt elde edilebilir.

Uçuş rötarında tazminat almak için havayolu firmasına kişinin uçağın rötar yapmasından dolayı yaşadığı mağduriyeti gerekçe göstererek dava açma hakkı bulunur. Ayrıca havayolu şirketi, rötar süresine göre yolcularına kalacak bir yer ve yemek ikramında bulunma zorunluluğu vardır.

Uçuş Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Uçuş tazminatı hesaplama için bazı ufak detaylar bulunur. Öncelikle yaşanılan mağduriyetin ne olduğu ve bu mağduriyette havayolu şirketinin ne gibi suçları olduğu incelenir. Eğer bir bagaj kaybı varsa, bu kaybın ne miktarda ve şekilde olduğu tutanaklarla kaydedilir. Bunun sonucunda ise kişiye 600 Euro’ya kadar bir tazminat miktarı ödenir.