Tren Kazalarında Tazminat Nasıl Alınır?

Tren Kazalarında Tazminat Nasıl Alınır?

Dünyanın en güvenli ulaşım araçlarından biri olarak kabul edilen trenler de arabalar kadar olmasa da kaza yapabiliyor. Demiryolu kazaları sonucunda ölen ya da yaralanan kişi, zorunlu trafik sigortasının gözetiminde olmadığı için haklarını tam olarak bilemeyebilir. TCDD, tren kazalarında tazminat hakkı için bir sigorta şirketiyle çalışmak yerine kendi bünyesinde bulunan Dahili Sigorta Fonundan yararlanır. Bu fon, tren kazası sonucunda yaralanan ya da vefat eden kişilerin tedavi masrafları ile birlikte tazminat haklarını da öder.

Tren Kazalarında Tazminat Hakkı İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Demiryolu kazalarında yaralanan yolcular veya vefat eden yolcunun yakınları tazminat alabilirler. Biletli yolcuların elde edebildiği bu hak, TCDD’nin bünyesindeki Dahili Sigorta Fonu tarafından karşılanır. 2018 yılı itibari ile tren kazalarında 360 bin TL’nin altında olabileceği gibi üzerinde de tazminat hakları elde edilebilir. Tren kazası geçiren kişi veya vefat durumunda bu kişinin yakınları Devlet Demir Yolu ile iletişime geçmesi gerekir. Bu noktada eğer kişi yaralandıysa tedavi masrafları ve kişinin çalıştığı iş, yaşı, kaza sonucu aldığı yara gibi etkenler göz önünde bulundurularak bir tazminat miktarında karara varılır. Bu noktada kişilerin uzman bir avukat ya da danışmandan yardım alması önerilir.

Eğer tren kazası sonucunda ölüm gerçekleşirse, vefat eden kişinin yakınları tazminattan yararlanabilir. Bu kapsamda vefat eden kişinin yaşı, medeni durumu gibi etkenler göz önünde bulundurularak eşi, çocukları, annesi, babası, kardeşleri ve bakmaktan sorumlu olduğu kişiler bu haktan yararlanabilir.

Tren Kazalarında Manevi Tazminat Davası Açılabilir mi?

Demiryolu kazalarında manevi tazminat davası açılabilir. Manevi tazminat davası, tren kazası sonucunda yaralanan veya vefat eden kişinin yakınları tarafından açılır. Bu davanın amacı, yaralanma veya vefat durumundan kaynaklanan üzüntü ve matemin en aza indirilmesini sağlamaktır.

Hemzemin Geçitlerde Gerçekleşen Tren Kazaları

Yüksek Mahkeme’ye göre, demiryolu ile karayolunun kesiştiği noktaya hemzemin geçit denir. Yargıtay’ın kararına göre hemzemin geçitler, Devlet Demiryollarının sorumluluğu altında değildir. Tren ve aracın çarpıştığı hemzemin geçitlerde, sorumluluk 2918 sayılı Trafik Kanunu’na göre karayolları üzerindedir. Burada gerçekleşen kazada tren de bir motorlu araç olarak kabul edilir. Bu noktada makinistin tepkisinin dışında karayolları üzerindeki güvenlik önlemleri de araştırılır. Eğer suç araç sürücüsünde değil ise Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları suçlu kabul edilebilir.

Eğer tren kazası sonucunda tazminat haklarınızdan yararlanmak için daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama