Trafik Kazası Tazminatı İçin Kati Rapor Nasıl Alınır?

Trafik Kazası Tazminatı İçin Kati Rapor Nasıl Alınır?

Ülkemizde trafik kazası sonucunda her yıl 300 binden fazla insan yaralanıyor. Trafik kazalarında yaralanan mağdurlar, tedavi masrafları ve kazanın durumuna göre tazminat için zorunlu trafik sigortası kapsamında ödeme alabilirler. Mağdurların trafik kazası tazminatı alabilmek için hastaneden kati rapor alması gerekir. Uzun süren bir süreç olması sebebiyle zorlanan mağdurlar için bu yazıda “Kati Rapor Nedir?” başlığı çerçevesinde bu raporun nasıl alınacağına değineceğiz.

Kati Raporu Nedir?

Kati rapor, trafik kazası gerçekleştikten ve herhangi bir yaralanma durumunun da iyileştiği veye durağanlaştığı durumlarda tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken rapordur. Trafik kazası maluliyet raporu ya da kesin rapor anlamında da kullanılan adli tıp kati rapor, kaza sonucu yaralanan kişinin kaza ve tedavi sürecini atlatmasının ardından geride sağlık sorunları kalmış mı, kaldıysa ne gibi sorunlar kalmış gibi sorulara cevap bulmak için talep edilmektedir.

Kati Rapor Nasıl Alınır?

Kati Rapor, tam teşekküllü devlet hastanelerinden, adli tıp kurumundan ya da üniversite hastanelerinden alınabilir. Yaralanma ilk gerçekleştiğinde hastane tarafından verilen geçici rapor, film ve grafikler, tedavi eden hastane tarafından talep edilir ve kati rapora eklenmesi ve incelenmesi için yetkililere teslim edilir.

Kati Rapor Ne Zaman Alınır?

Kati rapor, yaralanan kişinin tamamen iyileştiği veya tedaviyle daha fazla iyileştirilemediği zamanlarda alınır. Kaza sonucunda oluşan sağlık sorunlarının kesin bir raporudur. Bazı sigorta firmaları bu raporun alınması için 1 yıl beklenmesi gerektiğini söylese de hukuki açıdan 1 yıl veya herhangi bir tarih ibaresi yer almaz.

Kati Rapor Dereceleri

Trafik kazası sonucu oluşturulan geçici raporu inceleyen doktor, eski sonuçları yeni sonuçlarla karşılaştırır. Bu karşılaştırma sonrasında yaralanan kişinin kazadan ne derece etkilendiği belirli bir yüzdeye göre belirlenir. Belirlenen bu yüzde, tazminat davasının miktarı için büyük etken olur.

Kati Raporuna İtiraz Edilebilir mi?

Eğer kati rapor sonucunda çıkan derecelerin doğru olduğu düşünülmüyorsa, yaralanan kişi kati rapor için dava açabilir. Bu dava sonucunda mağdur yeniden heyete girebilir. Eğer bir trafik kazası sonucunda yaralandıysanız ve kati rapor alma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, merak ettiğiniz her konu için aşağıdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin