Trafik Kazası Tazminat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Trafik Kazası Tazminat Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yaşanan trafik kazası sonucunda sürücü, yolcu ve yayaların tazminat alma hakkı doğar. Bu hak sayesinde trafik kazası geçiren kişilerin hem maddi hem de manevi tazminat davası açma hakkı bulunur. Zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanan bu tazminat hakkı, yolcularda her koşula göre verilirken, sürücü ve yayaların kazada kusur oranları göz önünde bulundurulur. Trafik kazası maluliyet tazminat hesaplama için göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar yer alır. Bu hususların başında yaşanan kazanın tutanağının tutulması gelir. Bu yazımızda, trafik kazası tazminat hesaplamasının nasıl yapıldığı, aktüerya hesabı gibi merak edilen soruları cevaplandıracağız.

Aktüerya Hesabı Nedir?

Yaşanan kazada, tarafların suçluluk oranı, kaza sonucu yaralanan kişilerin hayatını idame ettirmesi, ölüm varsa vefat eden kişinin yakınlarının bu durumdan nasıl etkilendiği gibi hesaplar bir araya getirilerek bir aktüerya hesabı oluşturulur. Bütün bu olayları hesaplayarak bir rapor haline getiren kişilere ise aktüer denir. Aktüerler, matematiksel ve istatiksel yöntemler kullanarak, yaşanan kazanın tarafsız bir şekilde tespitini gerçekleştirir.

Yaralanmalı Trafik Kazası Sonrası Tazminat Hesaplama

Trafik kazası tazminat hesaplama formülü, kişinin yaralanma ve vefat durumuna göre değişiklik göstermektedir. Yaralanmalı trafik kazasında tazminat hesaplaması için, yaralanan kişinin trafik kazası sonucu geçirdiği tedavi sürecinin asli raporunu alması gerekmektedir. Bu rapor alınmadan tazminat hesaplaması yapılamaz. Raporun amacı, kişinin kaza sonucunda ne kadar zarar gördüğü ve bu zararın kalıcı olup olmadığıdır. Yaralanan kişi kaza sonucunda işini belirli bir süre yerine getiremiyorsa geçici iş göremezlik tazminatı verilir. Eğer trafik kazası sonucunda uzuv kaybı gibi kalıcı bir rahatsızlık olmuş ve bu rahatsızlık sonucu işini yerine getirememe ya da getirse dahi diğer kişilerden daha çok çaba sarf etme durumu olursa sürekli iş göremezlik tazminatı verilir. Bu tazminat hakkında, kişinin yaşı, çalıştığı iş, bu işten kazandığı miktar, bakmaktan sorumlu olduğu kişiler, kazada haklılık oranı gibi pek çok etken göz önünde bulundurulur.

Ölümlü Trafik Kazası Sonrası Tazminat Hesaplama

Ölümlü trafik kazasında vefat eden kişinin yakınlarına “destekten yoksun kalma” adı altında bir tazminat ödemesi yapılır. Ölümlü trafik kazası maddi tazminat hesaplama yapmadan önce dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususların başında, bu haklardan kimlerin yararlanabileceği gelmektedir.. Destekten yoksun kalma tazminatını, vefat eden kişinin annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri ve bakmaktan sorumlu olduğu kişilere (sevgili, arkadaş gibi akrabalık bağı olmayan kişiler de olabilir) verilir. 2018’de bir trafik kazası sonucu vefat eden kişiye en fazla 360.000 TL tazminat ödemesi yapılmaktadır. Bu miktar her sene çeşitli oranlara göre yükseltilebilir.

Trafik kazası Maddi Tazminat Hesaplama

Trafik kazasında tazminat hesaplama için dikkat edilmesi gereken hususlar yukarıdaki gibidir. Toplamak gerekirse, kişinin yaralanma durumunda, nasıl yaralandığı ve bu yaralanmanın ileriki hayatını nasıl etkileyeceği göz önünde bulundurulur. Ölümlü kazalarda ise, kişinin bakmaktan sorumlu olduğu kişiler belirlenen tazminattan pay alabilirler.

Eğer sizler de trafik kazası geçirdiyseniz ve tazminat davasından ne kadar pay alabileceğinizi merak ediyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama