Trafik Kazası Tazminat Davalarında Zamanaşımı Kaç Yıldır?

Trafik Kazası Tazminat Davalarında Zamanaşımı Kaç Yıldır?

Trafik Kazası Tazminat Davalarında Zamanaşımı Kaç Yıldır?

Her yıl binlerce insan ölümlü veya yaralanmalı kazalar yaşıyor. Bu oran, trafiğe giren araçların sayısı ile doğru orantılı olarak büyüyor. Kazalara karışan pek çok insan, bu kazalar sonucunda elde ettikleri hakları bilmiyorlar. Türk Borçlar Kanunu’nun 41., 45. ve 47. maddeleri gereğince kayıp ya da zarara uğramış insanların tazminat alma hakları bulunuyor. Pek çok kişi bu haklarını bilmediği için, kaza mağdurları veya bu mağdurların yakınları zamanaşımı dolayısıyla bu haklarından mahrum kalıyorlar. Peki, trafik kazalarında zamanaşımı, 2018’e girdiğimiz bu günlerde nasıl gerçekleşiyor?

Kazalar İçin Zamanaşımı Süreleri Ne Kadar?

Türk Ceza Kanunu (TCK) 66. madde hükmüne göre zamanaşımı süreleri yaralanmalı trafik kazalarında “Geçici İş Görmezlik” ya da “Sürekli İş Görmezlik” maddelerine göre 8 yıl, ölümlü trafik kazalarında ise “Destekten Yoksun Kalma Tazminatı” adı altında 15 yıl olarak belirlenmiş durumda. Eğer yaşanan kazada hem ölü hem yaralı varsa, bu kazalarda da 15 yıllık zamanaşımı süresi bulunuyor. Pek çok kişi bu tarz kazalarda zamanaşımının 2 yıl olduğunu düşünüyor, ancak aslında bu bilgi başka bir kanunla karıştırılıyor. 2 yıllık zamanaşımı süreci, araç kazalarında yaşanan maddi hasara yönelik kazaları kapsar. İnsan sağlığına etki eden kazalarda zamanaşımı süreleri çok daha uzundur.

Süreç Nasıl İşliyor?

Trafik kazalarında maddi manevi tazminat elde edebiliyorsunuz, ancak bunun için bir zamanaşımı süresi bulunuyor. Yaralanan kişi veya ölen kişinin yakınları, TCK tarafından belirlenen süre içerisinde dava açabilirler.

Yaralanmalı Trafik Kazalarında Zamanaşımı

Eğer yalnızca yaralanmalı bir trafik kazası yaşanmışsa 8 yıl içerisinde mağdur kişi tazminat davası açabilir. Tazminattan sorumlu olan öğrenilmediği durumlarda ise, öğrenme tarihinden sonra 2 yıllık ek dava açma süresi verilir, ancak yaralanmalı trafik kazalarında bu süreç asla 10 yılı geçemez.

Ölümlü Trafik Kazalarında Zamanaşımı

Ölümün olduğu trafik kazalarında ise, bu davalar 15 yıl içinde zamanaşımına uğrar. Ölen kişinin yakın akrabaları veya bu kişinin desteğine muhtaç olan diğer yakınları tazminata hak kazanabilirler.
Yaralanmalı veya ölümlü trafik kazalarına ilişkin tazminat davalarında zamanaşımına uğrayıp uğramadığınızı bu hususları göz önünde bulundurarak öğrenebilir, isterseniz aşağıdaki formdan bize ulaşarak trafik kazası tazminat ödemesi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama