Trafik Kazası Sonrasında Uzlaşma

Trafik Kazası Sonrasında Uzlaşma

Türk Ceza Kanununun 89. maddesinde bulunan “Taksirle Yaralama” suçunun Ceza Muhakemesi Kanununun uzlaşmayı düzenleyen 253. maddesine göre trafik kazasında taraflar uzlaşmaya varabilirler. Mahkemelerde zaman kaybetmemek için trafik kazasında uzlaştırma yolunu tercih eden mağdur kişiler, bu yolu kullanarak haklarını daha hızlı elde edebilirler. Buna rağmen anlaşma sonucu genellikle mahkemede belirlenecek cezanın çok daha altında kalacaktır.

Trafik kazası sonucunda tutulan tutanaklar ışığında bir tarafın kati bir şekilde suçlu olduğu durumlarda genelde kusurlu olan taraf mağdura uzlaşma önerisinde bulunur. Bu uzlaşma önerisi, trafik kazasında yaralanan mağdurların mahkemelere gitmek zorunda kalmadan para almasını sağlar. Ayrıca bu uzlaşma süresince kişiler yalnızca maddi yönden bir uzlaşma sağlamak zorunda değildir. Bu uzlaşma süresince imzalı bir kağıda “özür dilerim” yazdırma, hayır kurumlarına bağış yaptırma gibi uzlaşmalardan da yararlanılabilir.

Bu hak devlet tarafından sağlandığı için, uzlaşma süresince adliye tarafından bir uzlaştırmacı göreve atanır. Uzlaştırma sayesinde kişiler parasını daha hızlı alabiliyor olsa da alacakları para tazminat sonucunda alacakları paraya oranla çok ciddi miktarda düşüş yaşar. Bu sebeple, gerçekten haklı olduğuna inanan kişilerin biraz daha sabredip haklarını dava açarak aramalarını öneriyoruz.

Uzlaşmaya Gitmezsem Ne Olur?

Trafik kazasında uzlaştırma yönteminin tercih edilmediği durumlarda, hem kusurlu olan kişiye hem aracın ruhsat sahibine hem de zorunlu trafik sigortasına davası açılabilir. Bu tazminat davası sonucunda kısmi olarak uzun ve karmaşık bir süreç başlar. Bu noktalarda, dava dava koşmakta zorlanan kişiler bizim de aralarında bulunduğumuz danışmanlık şirketlerinden yardım alırlar. Normalde 1 – 2 yıl sürebilecek tazminat davası, danışmanlık şirketleri ile beklenenden çok daha kısa sürede tamamlanabilir.

Yaşanan kazada çok ciddi bir yaralanma yok, hasar daha çok maddi ise bu kazalarda uzlaşmaya gitmek her iki taraf için de uygun olacaktır. Ancak kazada yaralanma veya ölüm varsa uzlaşmaya gitmek mağdur kişinin haklarının azalmasına sebep olacaktır.

Eğer sizler de mağdursanız ve haklarınızı öğrenmek istiyorsanız, tüm dava boyunca ücretsiz bir şekilde yanınızda olacağımız danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz. Konu hakkında bizlere ulaşmak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama