Trafik Kazası Sonrasında Hemen Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Trafik Kazası Sonrasında Hemen Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Türkiye’de trafiğe çıkan araç sayısı 20 milyonu da aşarak 30 milyona doğru yaklaşıyor. Bugün, pek çok kişinin tam olarak bilmediği “ trafik kazası sonrası yapılması gerekenler nelerdir?” sorusuna yanıt vereceğiz. “Trafik kazası sonrası ne yapmalıyız” diye merak ediyorsanız aşağıdaki yazı bu konudaki sorularınızı muhtemelen giderecektir.

Trafik Kazası Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Trafik kazası sonrası yapılacak işlemlerin başında kazanın maddi bir hasar dışında bir zararının olup olmadığına bakılır. Eğer kaza sonucunda yaralılar varsa yapılması gereken ilk şey yaralı kişinin güvenliğini sağlayarak 112’yi arayıp ambulansı çağırmaktır. Yaralılar tedavi altına alındıktan sonra kaza sonucunda bir maddi hasar tespiti yapılmalıdır. Kazanın türüne göre bu noktada polisin gelmesi beklenir. Böyle bir durumda kazaya karışan tarafların düzenlediği kaza tespit tutanağının bir geçerliliği yoktur.

Polis kaza alanına ulaştığında kazaya karışan kişilerin ehliyet / ruhsatlarını alarak kazanın nasıl gerçekleştiğini, sonucunda ne olduğunu belirleyecek bir tespit tutanağı tutar. Polis, bu tutanağı tutarken, araçların trafik sigortasının olup olmamasına, kazaya karışan araçlardan birinin resmi plakalı araç olup olmadığına, kişilerin eşyalarına zarar gelip gelmediğine gibi noktalara bakarak bu bilgiler ışığında tutanak hazırlayacaktır.

Daha sonrasında kazanın farklı açılardan birden fazla fotoğrafı çekilir ve bu belgeler de kaza tespit tutanağına eklenir. Toplanan tüm belgeler, görseller ve tutanaklar, hasar bildirimi yapılabilmesi için araçların çekildiği servise verilir. Bu noktada hasar bildirimi yapılarak hasar süreci de başlatılmış olur.

Yaralanmalı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yaralanmalı bir trafik kazasında öncelikle 112’yi arayıp sağlık yardımı alınması gerekir. Daha sonrasında polisler kaza tespit tutanağı tutacaklardır ve işlem başlayacaktır. Bu süreçte kazaya karışan yolcuların tamamı, sürücülerin ise kusur oranları göz önünde bulundurularak tedavi ücretleri zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanacaktır.

Trafik Kazası Sonrası Sigortadan Para Alma

Trafik kazası sonrasında tüm tutanaklar tutulduğunda sigorta şirketleri ile uzlaşma yoluna gidilir. Sigorta şirketleri, bu tutanakları göz önünde bulundurarak sürücü, yolcu ve yayalara (kazaya karışmışsa) tazminat miktarı belirler. Eğer kişiler bu paranın yetersiz olduğunu düşünürse sigorta şirketine dava açabilirler.

Trafik kazası sonrasında trafik sigortasından tazminat almak istiyor, ancak sigorta şirketinin önerdiği parayı yetersiz buluyorsanız, aşağıdaki formu doldurarak ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin