Trafik Kazası Sebebiyle Uzuv Kaybı Tazminatı

Trafik Kazası Sebebiyle Uzuv Kaybı Tazminatı

Trafik kazası nedeniyle her yıl binlerce insan uzuv kaybı yaşıyor. Bu kayıp sonucunda kişilere Trafik Kazasında uzuv kaybı tazminatı ödenebiliyor. Yaralanma sınıfına giren uzuv kaybına uğrayan kişiler, kişi başı maksimum 360 bin TL olacak şekilde tazminat davası açabilirler. Trafik kazası sonucunda uzuv kaybı tazminat hesaplama için pek çok etken ön plana çıkıyor. Bu kriterlere geçmeden önce öncelikle uzuv kaybının ne olduğunu kısaca açıklamak gerekiyor.

Uzuv Kaybı Nedir?

Uzuv, cümle anlamı olarak canlı bir vücut üzerinde belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belli olan organlardır. Örneğin, kol, bacak, parmak, dalak, böbrek gibi canlı vücudunda bulunan organların hepsi birer uzuvdur. Uzuv kaybı da bu organların çeşitli sebepler sonucu zarar görmesi ve bütünlüğe sahip vücuttan ayrılmasıdır.

Trafik kazası sonucu organ kaybı nedeniyle tazminat almak için bazı kriterler bulunur. Bu kriterlerin başında kazanın tek taraflı veya çift taraflı olup olmadığı gelir. Bu kriterler, tazminatın belirlenmesinde çok büyük önem taşır.

Tek Taraflı Trafik Kazalarında Uzuv Kaybı Tazminatı

Tek taraflı trafik kazasında uzuv kaybı tazminatı, yalnızca kazaya karışan aracın trafik sigortası tarafından sağlanır. Bu sebeple çift taraflı kazalara nazaran daha düşük tazminat ücretleri çıkabilir. Kaza geçiren bir aracın içindeki yolcuların hemen hemen tamamı kişi başı maksimum 360 bin TL’lik tazminattan yararlanabilirken, sürücünün kusur gibi oranları göz önünde bulundurularak eğer suçu yoksa sürücü de tazminat alabilir.

Çift Taraflı Trafik Kazalarında Uzuv Kaybı Tazminatı

Çift taraflı trafik kazası uzuv kaybı tazminatı, kazaya karışan iki veya daha fazla aracın da sigorta şirketleri tarafından karşılanabilir. Kazada sürücülerin kusur oranları göz önünde bulundurulurken, tek taraflı da olduğu gibi yolcular emniyet kemeri bağlamamak gibi önemli kusurlar yapmadığı müddetçe yüklü bir tazminat davası elde edebilirler.

Uzuv Kaybı Sonucu Tazminat Hesaplama

Uzuv kaybı tazminat hesaplama, yaralı kişinin kaybettiği uzvun ardından nasıl yaşayacağı göz önünde bulundurularak hesaplanır. Bu noktada, kişinin yaşı, çalışma durumu, yaptığı iş, aldığı maaş, uzuv kaybı sonucu işini devam ettirip ettirmeyeceği gibi önemli etkenler göz önünde bulundurulur. Eğer uzuv kaybına uğrayan kişi sürücüyse, kazadaki kusur oranı da diğer oranlar arasında önemli bir yer edinir.

Eğer uzuv kaybı sonucu tazminat davası açmak istiyor, ancak ne ölçüde bir ücret alabileceğinizi kestiremiyorsanız, aşağıdaki Trafik Kazası Tazminat Hesaplama formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama