Trafik Kazası Sebebiyle Tazminat Parası Almak Helal midir?

Trafik Kazası Sebebiyle Tazminat Parası Almak Helal midir?

Trafik kazası sebebiyle yaralanmalı ve ölümlü kazalar meydana geliyor. Bu tarz olaylarda ise çeşitli durumlara göre kaza yapan kişiye veya yakınlarına tazminat hakkı veriliyor. Mağdurlardan sık sık trafik kazası sebebiyle tazminat parası almak helal midir şeklinde sorular geliyor. “Trafik kazalarında tazminat caiz mi?” ya da “tazminat parası almak helal midir?” gibi soruları sormadan önce “zorunlu trafik sigortası”nın ne olduğuna bakalım.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası, trafikteki tüm araçlar için zorunlu olarak yaptırılan ve herhangi bir bedeni ve maddi hasarlı kaza anında karşı tarafa ödeme yapılmasını sağlayan sigortadır. Zorunlu trafik sigortası, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki tüm araçları kapsar. Bilinenin aksine, zorunlu trafik sigortası, herhangi bir kazada kişinin kendi arabasının zararını karşılamaz. Kazaya karışan karşıdaki kişinin kusur oranına göre maddi ve bedensel zararını da karşılar. Zorunlu olmayan tercihe bağlı olarak yaptırılan ve kişinin kendi aracının zararını karşılayan sigorta hizmeti türü kaskodur.

Zorunlu Trafik Sigortasının Bir Sınırı Var mıdır?

Türkiye Cumhuriyeti’nde trafikte olan tüm araçlarda zorunlu bir şekilde olması gereken Trafik Sigortası, yaşanan kazada karşıdaki aracın maddi zararı, yaralanma ve ölüm gibi durumlarda ödeme yapar. Bu tazminat, sigortanın kapsadığı limitlere göre düzenlenir. Bu limitler yıllara göre değişiklik göstermekle birlikte sadece üst sınırlar olarak ilan edilmektedir. Kişinin alabileceği tazminat bir çok farklı kritere göre hesaplanmaktadır. 2018 yılı için “Trafik Sigortası Sakatlanma ve Ölüm Teminatları”na buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trafik Kazalarında Tazminat Almak Caiz midir?

“Trafik kazası sonucu oluşan tazminat davasından alınan para helal midir?” Bu soru, pek çok kişinin merak ettiği bir konu. Uzun bir süredir tartışılan konuya Diyanet İşleri Başkanlığı da katılarak olaya son noktayı koymuş olsa da hala “İslam’da tazminat” adı altında merak edilen hususlar var. Zorunlu Trafik Sigortası, trafikte olan her aracı, sürücüyü ve yolcuları kapsadığı için, yaşanan talihsiz bir olayda herkesin eşit hakka sahip olduğu göz önünde bulundurularak trafik kazalarında tazminat parası almak helal olarak açıklanıyor. Zorunlu trafik sigortası zaruri olduğu için ve bu sigorta kapsamında her sene belirli bir miktar ödeme yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda tazminat almak da aynı şekilde son derece doğaldır.

Genel olarak sigortadan alınan paralarda insanların olaya temkinli yaklaşmalarından dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Sn. Mehmet Keskin konuk olduğu bir programda trafik kazalarında sigortadan para almanın helal olup olmadığı ile ilgili soruları cevaplamıştır. Sn. Mehmet Keskin’in konuk olduğu videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

 

Daha önce yaşadığınız bir trafik kazası sebebiyle tazminat hakkınızın olup olmadığını öğrenmek ve konuyla ilgili uzmanlarımızdan ücretsiz danışmanlık almak almak için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama