Trafik Kazası Sebebiyle Sigorta Şirketinden Tazminat Talebi

Trafik Kazası Sebebiyle Sigorta Şirketinden Tazminat Talebi

Yaşanan trafik kazası sonucunda kişi ve kişilerin tazminat hakkı ortaya çıkar. Bir kazanın yaralamalı ya da ölümlü olması durumlarında kişiler sigorta şirketinden tazminat talebi isteyebilirler. Bu tazminat talebi, yaralamalı kazalarda kişinin kendisi, ölümlü kazalarda ise vefat eden kişinin yakınları tarafından yapılabilir.

Trafik Sigortası Tazminat Ödeme Süresi

Trafik sigortası tazminat ödeme süresi, yaşanan dava sürecine göre değişiklik gösterebilir. Eğer trafik sigortası ile anlaşma sağlanırsa ve tüm evraklar eksiksiz olarak teslim edilirse 8 iş günü içerisinde tazminat ödemesi yapılabilir, ancak sigorta şirketleri tazminat miktarını normalde hak edilenin altında tutar. Bu sebeple sigorta şirketlerine tazminat davası açılarak normalde iletilen miktarın üzerinde bir tazminat alınabilir. Tazminat davası açıldığında dava sürecinin bitmesi beklenir. Bu noktada danışmanlık hizmetlerinden yararlanmak süreci önemli ölçüde hızlandıracaktır.

Yaralamalı Trafik kazası Sigorta Ödemesi

Yaşanan bir trafik kazasında yolcular tazminat ödemesinden kesin bir şekilde yararlanırken, sürücü ve yayalar kusur oranlarına göre bu ödemeden hak elde edebilirler. Eğer bir kazada yaralanma gerçekleşmiş ise kişilerin öncelikle poliçede yazan oranda tedavi masrafları karşılanır. Kazadan oluşan yaralanma sonucunda normalde çalıştıkları işlerini yerine getiremiyorlarsa, geçici iş göremezlik ya da sürekli iş göremezlik tazminatı alırlar. Geçici iş göremezlik, kişinin kazadan dolayı normalde yaptığı işi geçici olarak yerine getiremediği durumlarda verilir. Kişinin çalıştığı işten aldığı maaş gibi etkenler göz önünde bulundurulur. Sürekli iş göremezlikte ise, kişinin kaza sonucunda uzuv kaybı gibi kalıcı rahatsızlıklardan doğan işini yerine getirememe ya da getirse dahi diğer çalışanlardan daha çok efor sarf etmesi gerektiği durumlarda verilir. Trafik sigortası yaralanma tazminatı, yaralanma sonucunda oluşacak zararlara ve bu zararların kişinin işini nasıl etkilediğini göz önünde bulundurularak hesaplanır.

Ölümlü Trafik Kazası Sigorta Ödemesi

Trafik kazası sonucunda ölüm gerçekleşmiş ise vefat eden kişinin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı alabilirler. Sigorta şirketinden tazminat talebi yapılabilen bu durumlarda, vefat eden kişinin bakmaktan sorumlu olduğu kişiler ve eğer küçükse ileride bakacağı düşünülen kişilere tazminat ödenir. Vefat eden bir kişiden tazminat hakkını elde etmek için akraba şartı bulunmaz. Eğer, vefat eden kişiden yardım alındığı ispatlanırsa, kişi akraba olmasa dahi (sevgili, arkadaş…) tazminat hakkında pay elde edilebilir. Ölümlü trafik kazası sonucunda tazminat hakkı elde eden kişiler şu şekildedir:

  • Çocuklar
  • Baba
  • Anne
  • Kardeş
  • Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler

Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin