Trafik Kazası Sebebiyle Geçici İş Göremezlik Tazminatı

Trafik Kazası Sebebiyle Geçici İş Göremezlik Tazminatı

Her yıl binlerce insan trafik kazaları neticesiyle maddi manevi bir çok mağduriyetler yaşıyor. Bu tarz bir mağduriyetle karşılaşan insanların çoğu ise yararlanacakları haklarını tam olarak bilmiyorlar. Kişiler bu tarz durumlarda çeşitli maddeler doğrultusunda Geçici İş Göremezlik Tazminatı alabiliyorlar.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre trafik kazası geçiren sigortalının alacağı İş Göremezlik Tazminatı, kusur oranı mevcut ise bu kusur oranını göz önünde bulundurularak sorumlu sigorta şirketleri tarafından belirlenen kusur oranına göre ödenecektir.

Ülkemiz gibi trafik kazasının fazla olduğu bölgelerde yaralanmalar da bir hayli fazla oluyor. Bu tarz durumlarda ise sigortalı kişilere “Geçici İş Göremezlik Tazminatı” veriliyor. Mağduriyet durumu olan kişiler, Geçici İş Göremezlik Tazminatı için mahkemeye başvurmadan önce, bu konu için şartları da iyi bilmeleri gerekiyor. Öncelikle, bu haktan yararlanmak için yaşanan kazadan sonra düzenli yapılan işi yerine getiremiyor olmak gerekiyor. Kişi, kaza sonucu işini yapamıyorsa, mahkemeye başvurarak bu süreç için maddi bir telafi sağlamasını sağlayacak tazminat davasını açabilir.

Trafik Kazası Sebebiyle Geçici İş Göremezlik Tazminatı

Geçici İş Göremezlik Tazminatı‘nı elde etmek için pek çok kriter göz önünde bulundurulabilir. Bunlar arasında tek taraflı kazalar, çift taraflı kazalar, yolcu pozisyonu, sürücü pozisyonu ve kusur gibi kriterler önemlidir, ancak 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre, Trafik kazalarında kazaya karışanların kusur oranları herhangi bir puanlama ile belirtilmiyor, bunun yerine “asli kusurlu” veya “tali kusurlu” şeklinde ikiye ayrılıyor. Kişilerin kusur durumuna göre iş göremezlik ödeneğinde çeşitli ödemeler çıkarılabiliyor. Eğer olay mahkemeye intikal ettiyse, memurlar tarafından düzenlenen raporlar, sigorta eksperlerinin düzenlemiş olduğu raporlar gibi etkenler göz önünde bulundurulurken, olay mahkemeye intikal etmediyse asli kusur için 6/8, tali kusur için ise 2/8 oranı göz önünde bulunduruluyor. 6/8 kusur %75’e tekabül ederken 2/8 kusur %25’e denk geliyor.

Geçici İş Göremezlik Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Geçici iş göremezlik sebebiyle talep edilen trafik kazası tazminatı hesaplanırken, kişinin kazanın ardından başlayan tedavi süreci ve iyileşme süreci göz önünde bulunduruluyor. Tazminat verilirken, tam iyileşme gerçekleşene kadar kişilerin normalde kazandıkları gelir göz önünde bulunduruluyor. Örneğin; bir kaza sonucu ayakları kırılan bir şoför, iyileşeceği süre boyunca normalde çalışsaydı kazanacağı paraya oranla bir tazminat alır. Bu süreçte yukarıda bahsettiğimiz kusur gibi durumlar göz önünde bulundurulur.

Eğer bir trafik kazası sonucu Geçici İş Göremezlik Tazminatı alacağınızı düşünüyorsanız, aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama