Trafik Kazası Geçirdim Haklarım Nelerdir?

Trafik Kazası Geçirdim Haklarım Nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada her sene milyonlarca trafik kazası oluyor. Ülkemizde geçen sene 1.202.716 trafik kazası kaydı bulunuyor ve bu kazalar sonucunda 300.383 kişinin yaralandığı görülüyor. Peki, bir trafik kazasında mağdurun hakları nelerdir? Her yıl düzenli olarak ödenmesi gereken zorunlu trafik sigortası, kaza gibi durumlarda aracın içindeki sürücü, yolcu ve kazaya karışan yayaların tedavi masraflarını ve tazminat haklarını vermekle yükümlüdür. Bugün sizlere trafik kazasında sürücülerin, yolcuların ve yayaların ne gibi hakları olduğundan bahsedeceğiz.

Trafik kazası geçiren kişiler sigorta şirketlerinden 3 farklı hak elde edebilirler. Bu haklar tedavi giderleri, geçici veya sürekli iş göremezlik tazminatı ve duyulan elem ve üzüntü karşılığı için manevi tazminattır. Bu 3 hakkı daha detaylı açıklayalım:

Tedavi Giderleri

Yaralanmalı bir trafik kazasında yaralanan kişinin hakları denildiğinde en başta gelen şey tedavi giderleridir. Trafik sigortası, araçtaki yolcuların herhangi bir koşul olmaksızın tedavisini üstlenirken, sürücü ve yayaların kusur durumuna göre tedavi ücretlerini üstlenecektir. Bu ücretler, tedavi süresince sgk tarafından karşılanmayan ve daha önce poliçede belirlenmiş bir orandaki tüm tedavi masraflarıdır. Yaralı kişinin trafik kazasında sigortadan para alma hakkı için iki önemli yol bulunur. Mağdur kişiler yaralanma durumuna göre geçici iş göremezlik veya sürekli iş göremezlik haklarından yararlanabilir.

Geçici İş Göremezlik

Trafik kazası sonucu yaralanmalı kazalarda, yaralanan sürücü, yolcu ya da yaya mağdur, trafik sigortasına başvurarak geçici iş göremezlik hakkından yararlanabilir. Geçici iş göremezlik, yaşanan kaza sonucunda kişinin işini bir süreliğine yapamayacağı durumlarda, aldığı maaşın belirli bir oranı karşılığında verilir. Genelde kol kırığı gibi bir süre sonra geçecek rahatsızlıklar için başvurulabilir.

Sürekli İş Göremezlik

Trafik kazasında yaralanan kişinin hakları arasında yer alan sürekli iş göremezlik, sürücü, yolcu ya da yaya mağdurun yaşadığı trafik kazası sonucunda temelli bir rahatsızlığı olduğu durumlarda verilir. Mağdur kişi, yaralanma sonucunda normalde çalıştığı işi yerine getiremez veya getirse de diğer sağlıklı bireylere göre daha çok efor sarf ederse, rahatsızlığı oranında bir tazminat hakkı elde eder. Bu hak, mağdurun kaza öncesinde çalıştığı iş yerinde aldığı paranın rahatsızlığına oranına göre belirlenir.

Manevi Tazminat

Yaşanan trafik kazasında mağdurun hakları arasında en önemlilerden olan manevi tazminat, mağdurun yaşanan kazadan dolayı yaşadığı elem ve üzüntü karşılığında sigorta şirketinden istenir. Örneğin bir kişinin trafik kazası sonucunda sakat kalması ve bu sebeple büyük bir acı hissetmesinin karşılığında manevi tazminat hakkı elde edilebilir.

Eğer yaralandığınız bir trafik kazasında sigortadan para alma konusunda merak ettiğiniz diğer konular varsa, aşağıdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin