2019 Trafik Kazalarında Tazminat Miktarı Ne Kadardır?

2018 Trafik Kazalarında Manevi Tazminat Miktarı Ne Kadardır?

2019 Trafik Kazalarında Tazminat Miktarı Ne Kadardır?

Trafik kazaları nedeniyle yaşanan mağduriyet durumları ile ilgili en çok merak edilen konu haklılık durumunda elde edilecek olan maddi manevi tazminat miktarı tutarıdır. Trafik kazalarında tazminat miktarı hesaplanması için pek çok etken göz önünde bulundurulur. Yapılan incelemeler sonucunda çıkacak rapor, ortaya belirli sınırı olan bir tazminat miktarı çıkacaktır.

Hazine Müsteşarlığınca belirlenen 01.01.2019 Tarihi itibariyle geçerli Trafik Sigortası Teminatları; otomobil, taksi, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, iş makinesi, traktör, motosiklet ya da tarım makinesi fark etmeksizin kişi başına sakatlanma ya da ölüm durumunda en fazla 360.000 TL’dir. Bu oran aracın yolcu kapasitesine göre, kaza başına toplamda farklılık göstermektedir. Detaylar için tabloya göz atabilirsiniz.

Trafik Sigortası Sakatlanma ve Ölüm Teminatları (01.01.2018)

Trafik Sigortası Sakatlanma ve Ölüm Teminatları (01.01.2019)

Yaralanmalı Kazalarda Tazminat Miktarı

Yaralanma durumunda miktar “Geçici İş Göremezlik Tazminatı” ya da “Sürekli İş Göremezlik Tazminatı” şeklinde; kalıcı sakatlık, organ kaybı, sakatlık oranı, kusur oranı, mağdurun yaşı ve geliri gibi değişkenlere göre belirlenecektir. Buradaki asıl detay, kişinin kazadan sonra hayatına nasıl devam edebildiğidir. Hakim, kazazedenin yaralanma sonucunda çalışma konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünürse bu miktar artış gösterecektir.

Ölümlü Kazalarda Tazminat Miktarı

Ölüm durumunda “Destekten Yoksun Kalma Tazminatı” şeklinde; vefat eden kişinin ve tazminata hak kazanan mirasçılarının yaş, gelir, ve akrabalık dereceleri gibi değişkenleri göz önünde bulundurulur. Halk arasında “kan parası” diye de bilinen bu para, genelde yaralanmalı kazalardan daha yüksek bir miktar olur.

Bu hesaplamalar üzerine önceden fikir belirtmek ve kesin konuşmak mümkün değildir, miktar yukarıda bahsi geçen her parametrenin aktüerler tarafından göz önünde bulundurularak oluşturacağı rapora bağlıdır. 360.000 TL şeklinde belirlenen miktar en yüksek tutar şeklindedir. Bir takım incelemeler yapılarak trafik kazasında maddi tazminat miktarını tahmin etmek mümkündür. Her ne kadar asıl karar hakime ait olsa da, daha önce gerçekleşen davalar göz önünde bulundurularak alınacak para hemen hemen öğrenilebilir. Trafik Kazalarında maddi tazminat miktarını öğrenmek ve ücretsiz danışmanlık almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama