Otobüs Kazalarında Manevi Tazminat Alınabilir mi?

Otobüs Kazalarında Manevi Tazminat Alınabilir mi?

Gündelik yaşamda şehirle arası seyahat ya da şehir içi yolculuk esnasında tercih edilen toplu taşıma araçları otobüslerin kaza yapması sebebiyle her yıl binlerce vatandaş mağdur olabiliyor. Otobüs yolculukları esnasında yaşanabilecek kaza durumları sebebiyle yolcular zorunlu koltuk sigortası kapsamında güvence altına alınmaktadır. Otobüs kazalarında tazminat alınmasını sağlayan iki sigortadan biri olan zorunlu koltuk sigortası, yolcunun otobüse binip yolculuğunu bitirdiği süreye kadar her anı kapsar.

Otobüs trafik kazası manevi tazminat hakkı için en başta belirleyici olan kriter kazanın türüdür. Kazanın türünden kasıt, kazanın tek taraflı ya da çift taraflı olma durumudur. Eğer kaza tek taraflıysa, yolcular yalnızca koltuk ferdi kaza sigortası kapsamından tazminat elde edebilirlerken, kaza çift taraflı gerçekleşmişse, kazaya karışan ikinci aracın zorunlu trafik sigortası da sürücünün kusur oranına göre her yolcuya ödeme yapar. Zorunlu trafik sigortası kapsamında ödenecek tutar kişi başı en fazla 360 bin TL’dir. Kazaya karışan diğer aracın tazminat ödemesi dışında, otobüsün koltuk ferdi kaza sigortası da her yolcuya poliçede belirlenen tutara göre ödeme yapmakla sorumludur.

Koltuk Sigortası Tazminatı Nedir?

Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza Sigortası, otobüs gibi ticari amaçlı yolcu taşıyan araçlarda zorunlu bir sigorta türüdür. Bu sigorta kapsamında, yolcular otobüslere bindikleri andan itibaren sigorta koruması altındadırlar. Bu süreçte dinlenme tesisi gibi otobüsün dışında olunan durumlar dahil olacak şekilde yolcunun otobüs yolculuğunun ve anlaşmalı şehir içi servis taşımacılığının bittiği son ana kadar yolcularda sigorta hizmeti devam etmektedir.

Otobüs Kazalarında Tazminat Hesaplama

Otobüs kazalarında tazminat hesaplamak için kazanın nasıl gerçekleştiği önemli bir konudur. Eğer kaza tek taraflıysa yolcular sadece koltuk ferdi kaza sigortası üzerinden tazminat alabilirler. Bu tazminat, otobüste yolculuk yapan her yolcu için geçerlidir. Tazminat hesaplamasında yolcunun emniyet kemeri takmaması gibi durumlar göz önünde bulundurulabilir. Çift taraflı kazada ise, koltuk ferdi kaza sigortasından alınan hakkın dışında kazaya karışan diğer aracın zorunlu trafik sigortası da yolculara ödeme yapar. Bu noktada yolcuların tazminat durumları için sürücünün kusur oranı belirleyici etkendir.
Eğer daha önce otobüste trafik kazası geçirdiyseniz ve tazminat hakkı konusunda kafanızda bazı soru işaretleri oluştuysa aşağıdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama