Ölümlü Trafik Kazasında Hangi Mağdur Yakınları Tazminat Alabilir?

Ölümlü Trafik Kazasında Hangi Mağdur Yakınları Tazminat Alabilir?

Ülkemizde trafik kazası sonucu hayatını kaybeden kişilerin yakınları Türk Borçlar Kanunu’nun 41., 45. ve 47. maddeleri uyarınca tazminat alma hakkına sahiptirler. Vefat eden kişinin yakınlarına verilen bu tazminata “Destekten Yoksun Kalma Tazminatı” denir. Ölümlü trafik kazası tazminat hakkında vefat eden kişinin hangi yakınları tazminat alabilir, bugün bu konuya açıklık getirebileceğiz.

Mağdurun Hangi Akrabaları Tazminat Alabilir?

Ölümlü trafik kazası tazminat hakkından yararlanacak kişiler, vefat eden kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerdir. Akrabalık bağı olmasa da tazminat alınabilir. Destekten Yoksun Kalma Tazminatından şu kişiler yararlanabilir:

  • Çocuk
  • Anne
  • Baba
  • Kardeş
  • Bakmakla yükümlü olduğu kişiler (kan bağı ya da illiyet bağı olabilir)

“Ölümlü trafik kazalarında kimler tazminat alır?” sorusu pek çok kişinin kafasını kurcalayabilir. Eş, çocuk, anne gibi birinci derece akraba sınıfına giren kişiler bu tazminat hakkından doğrudan yararlanabilirken, vefat eden kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerde tazminat hakkı alabilirler.

Mağdurun Kız / Erkek Arkadaşı Tazminat Alabilir mi?

Vefat eden kişi, ölmeden önce erkek /kız arkadaşı, sevgilisi ya da akrabası olmayan bir başka kişiye destek veriyorsa ve bu destek ispat edilebiliyorsa, o kişi tazminattan pay alabilir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hangi Oranlara Göre Verilir?

Ölümlü trafik kazası tazminat hakkı belirlendikten sonra hak sahipleri miktarı belirlenen oranlara göre bölüşürler. Buradaki oran, vefat eden kişinin ölmeden önce en çok kime yardım ettiği veya edeceği oranına göre hesaplanır. Örneğin reşit olmayan bir çocuk vefat ederse destekten yoksun kalma tazminatı daha çok anne ve babaya verilir. Bunun sebebi, vefat eden çocuğun yaşasaydı anne babasına yapacağı yardım olarak gösterilir. Eğer vefat eden kişi evli ve çocuk sahibi biriyse, bu para yüksek oranla eş ve çocuğa verilir. Vefat eden kişinin sürekli destek sağladığı bir sevgisi varsa da tazminat miktarının belirli bir yüzdesi sevgiliyi de verilebilir.

Yukarıda da bahsedildiği gibi Destekten Yoksun Kalma Tazminatı için akrabalık bağı şartı bulunmuyor. Vefat eden kişinin akrabaları dışında destek olduğu arkadaşları da tazminattan pay alabilirler. Eğer Destekten Yoksun Kalma Tazminatı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız, aşağıdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama