Motor Kazası Geçirdim, Tazminat Haklarım Nelerdir?

Motor Kazası Geçirdim, Tazminat Haklarım Nelerdir?

Araba kazalarına nazaran çok daha vahim sonuçlar doğurabilen motosiklet kazaları, kaza sonucu elde edilecek “motor kazası tazminatı alabilir miyim?” gibi soruları akıllara getiriyor. Ülkemizde arabalı kazalarda ölüm oranı %1 iken, motosiklet kazalarında bu oran %3’e yükselmektedir. Yani motorlu kazalarda ölüm oranı arabalara göre tam 3 kat daha fazladır. Yaralanmalı ya da ölümlü sonuçlanma ihtimalinin daha yüksek olması sebebiyle ötürü motosiklet kazası tazminat davası pek çok kişinin gündemine girebilir. Motosiklet sürücülerinin özellikle de koruyucu donanımlarını giymediği durumlarda kaza sebebiyle alacağı tazminat hakkı da değişiklik gösterebilir.

Tek Taraflı Motor Kazaları İçin Tazminat

Motosiklet kazası tazminat davası açarken dikkat edilmesi gereken iki husus vardır. Bunlardan biri olan tek taraflı motor kazaları, kaza geçiren kişinin ne kadar tazminat alacağını da belirlemede önemli bir etkendir. Tek taraflı kazalarda ödenecek tazminat kişinin kendi trafik sigortası üzerinden olacağı için bu miktar çift taraflıya nazaran daha düşük olacaktır. Ayrıca, kazada sürücünün kusuru, ekipman durumu gibi etkenler göz önünde bulundurulup, tazminat miktarında çeşitli indirime gidilebilir.

Çift Taraflı Motor Kazaları İçin Tazminat

Çift taraflı motor kazalarında tazminat hakkı için öncelikle yaşanan kazada iki tarafın kusur oranına bakılır. Yolcular, ekipmanları tam olduğu takdirde kusur oranından etkilenmezlerken, sürücülerde kusur oranı büyük önem taşır. Kaza sonucu tutanak tutulur ve kazaya uğrayan kişi kendi trafik sigortasından tazminat hakkı elde etmenin yanında, karşı tarafın trafik sigortasından da ödeme alabilir.

Motorlu Kazalarda İş Göremezlik Tazminatı

Bir kişi, motor kazası sonucunda yaralanıp işini yapamayacak duruma gelirse, geçici iş göremezlik veya sürekli iş göremezlik tazminatı haklarından yararlanabilir. Geçici iş göremezlik; bir kişinin kaza sonucu belirli bir süre yaptığı işi yerine getiremediği durumlarda kazandığı maaşın belirli bir oranının ödenmesiyle elde edilir. Sürekli iş göremezlik ise, kazazedenin hayatı boyunca çalıştığı işi yerine getirememesi veya getirse de diğer çalışanlardan daha çok efor sarf etmesi gerektiği durumlarda verilir.

Motorlu Kazalarda Destekten Yoksun Kalma Tazminatı

Eğer motor kazası sonucunda bir vefat gerçekleşirse, ölen kişinin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı alabilirler. Bu noktada ölen kişi sürücü ise kusur oranı, ekipman yetersizliği gibi durumlar tazminat miktarında indirimlere sebep olabilir. Ölen kişinin eşi, çocukları, annesi, babası, kardeşleri veya bakmaktan sorumlu olduğu kişiler bu tazminattan hak elde edebilirler.

Eğer, motosiklet kazası tazminat davası hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, aşağıdaki formu doldurarak ücretsiz bir şekilde danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama