Metrobüs Kazası Geçirdim Tazminat Haklarım Nelerdir?

Metrobüs Kazası Geçirdim Tazminat Haklarım Nelerdir?

Türkiye’nin en kalabalık nüfuslu şehri İstanbul’da ulaşımı sağlaması için yaygın bir şekilde metrobüsler kullanılır.  Bu metrobüsler, normal trafik akışının dışında hareket ediyor olsalar da bazen şoför hatası, araç arızası gibi durumlar nedeniyle trafik kazası yaşanabilir. Pek çok kişi metrobüs kazalarında tazminat hakları konusunda bilgi sahibi değildir. Bugün sizlere, metrobüslerde yaşanan trafik kazası sonucunda yaralanan ya da vefat eden yolcuların yakınlarının haklarından bahsedeceğiz.

Yapılan araştırmaya göre toplu ulaşım araçları arasında en düşük kaza risk oranı metrobüslerde. Bu az riske rağmen her sene çeşitli sebeplerden ötürü metrobüs kazaları ya da terör eylemleri meydana gelir. Bu gibi durumlarda yaralanan kişilerin belirlenen tutara kadar tüm tedavi masrafları karşılanır ve bunun haricinde 35 bin TL’ye kadar maddi tazminat alabilir.

Daha önceki dönemlerde yaşanan metrobüs kazalarında, yolcuların mağdur olmaması için tazminat ödemelerini bizzat İETT yapıyordu. Ancak kararlaştırılan son kararnameye göre 1 yıl boyunca İETT’ye bağlı araçlarla yolculuk eden tüm yolcular ferdi kaza sigortası güvencesi altına sokuldu. Metrobüs kazalarında tazminat almak yolcuların bu sigortaya ihtiyaçları vardır. Herhangi bir kaza ya da terör eylemleri sonucunda yaralanma ya da vefat gerçekleşirse (vefat eden kişinin yakınları) bu haktan yararlanabilecekler.

Metrobüs Kazalarında Tazminat Nasıl Alınır?

Yolcu metrobüse binerken, seyahat ederken ve inerken ferdi kaza sigortası kapsamına alınır. Tazminat ödemesi yapılması için kazada şoförün beyanına dikkat edilir. Hazırlanan rapor sonucunda yaralanan kişi ya da vefat eden kişinin yakınlarına 5 iş günü içinde tazminat ödemeleri yapılabilir. Metrobüs kazalarının genelde tek taraflı olduğu ve daha çok şoför hatası ya da araç sorunu yolcular sorunsuz bir şekilde tazminat hakkı elde edebilir.
2016 yılında açıklanan verilere göre metrobüs kazalarında tazminat hakkı yaralanma ve vefat durumunda maksimum 35 bin TL’dir. Bu miktar dışında, bu süreçte gerçekleşen tedavi masrafları için ise 3 bin TL ödeme yapılması kararlaştırılmıştır. İETT’ye bağlı 2 bin 520 adet aracı kapsayan ferdi kaza sigortasında, yolculuk başlangıcından bitimine kadar tüm anlarda bu tazminat davası geçerli olur.

Eğer sizler de İETT’ye ait metrobüslerdeki kazalardan doğan tazminat hakkı konusunda daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız, aşağıdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.trthaber.com/haber/turkiye/iettde-sigortali-yolculuk-donemi-basladi-279179.html

Daha Fazla Bilgi Almak İçin