Kaza Sonrası Araç Değer Kaybı Ödemesi Ne Kadardır?

Kaza Sonrası Araç Değer Kaybı Ödemesi Ne Kadardır?

Kaza Sonrası Araç Değer Kaybı Ödemesi Ne Kadardır?

Araç değer kaybı ödemesi hesaplanırken birçok kriter göz önünde bulundurulur. Sigorta değer kaybı ödemesi için öncelikle aracın ve kazanın birtakım şartlara uygun olması gerekir. Bu şartların sağlanması durumunda araç değer kaybı ödemesi için ekspertiz tarafından “Araç Değer Kaybı Raporu” hazırlanarak kayıbın ölçümlenmesi sağlanır. Hesaplama aşamasında birden fazla kriter göz önünde bulundurulduğunda gerekli inceleme ve araştırma yapılmadan ödeme miktarı hakkında bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak bir fikir vermesi bakımından araç değer kaybı şartları ve araç değer kaybının hesaplanma aşamalarında dikkate alınacak kriterleri sıralayalım.

Araç Değer Kaybı Şartları Nelerdir?

Araç değer kaybı şartları kazanın ve aracın durumuna göre iki başlık olarak değerlendirilebilir. Tazmin süreci başlamadan önce aracınızın ve meydana gelen kazanın bu şartları sağladığından emin olunması gerekir. Değer kaybı talebi için kazanın geriye dönük olarak iki yıl içerisinde meydana gelmiş olması gerekir. Ekspertiz raporunun hazırlanması ve diğer evrakların tamamlanması bir kaç ay sürebileceği için bu zamanaşımı süresini iki yıldan biraz daha az olarak değerlendirmek doğru olur. Kaza tespit tutanağı gibi kazaya dair evrak ve raporların kazadan hemen sonra düzenlenmiş olması gerekir. Tazminat talep edecek taraf kazada %100 kusurlu olmamalıdır. Değer kaybı başvurusu öncesinde aracın onarılmış, hasar oluşan kısımların mümkün olduğu kadar eski haline getirilmiş olması gerekir. Kaza sonucunda araç ikinci el piyasa fiyatı bakımından değer kaybetmiş olmalıdır. Araç önceki kazalardan kaynaklı olarak ya da tazminata konu olan kaza sebebiyle perte çıkmamış olması gerekir.

Kazanın meydana gelmesine ilişkin şartlara ek olarak aracın durumu ile ilgili birtakım şartlarda vardır. Bunların en başında aracın kilometresinin 165.000’in altında olması gelir. Araç ile ilgili ikinci şart ise aynı parçaların ya da bölgelerin ikinci kez işlem görmemiş olmasıdır. Eğer iki defa işlem gören parçalar varsa yeni kaza için yapılan değer kaybı tespitinde bu hasarlar hesaplamaya dahil edilmez.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Sigorta değer kaybı ödemesi için yapılan hesaplama, Hazine Müsteşarlığı tarafından her yıl yayınlanan, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’na göre yapılır. Eksperler tarafından hazırlanan “Araç Değer Kaybı Raporu”, aracın üretim yılı, hasar geçmişi, yaptığı kilometre, marka – modeli, trafiğe ilk çıkış tarihi, piyasa değeri, rayiç bedeli; işçilik, değişim, onarım gibi kriterler çerçevesinde hasarın niteliğine göre belirlenir. Ekspertiz tüm bu detayları göz önünde bulundurarak belirli formüller ile değer kaybını ölçümler ve rapor eder. Tüm bu süreçlerden sonra poliçe teminatları dahilinde, zararın tazmini için sigorta şirketine başvurulabilir. Sigorta firmasının ekspertiz tarafından hesaplanan değer kaybı miktarıa itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu aşamada mağdurun hak arayacağı üst kurum Sigorta Tahkim Komisyonu’dur.