Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

2017 yılında ülkemizde kayıtlara geçen toplam 410.729 kaza gerçekleşti. Gerçekleşen bu kazalarda ise 6.400 vatandaşımız hayatını kaybetti. Trafiğe çıkan araçların sayısının artması ile iyice artış gösteren ölümlü trafik kazaları 2018 yılında da artarak devam ediyor. Bu kazalar sonucunda vefat eden insanların yakınları “destekten yoksun kalma” adı altında bir tazminat alabiliyorlar. Bugün, pek çok kişinin merak ettiği destekten yoksun kalma tazminatı kimlere verilir, neye göre verilir ve nasıl hesaplanır gibi soruları cevaplandıracağız.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Hangi Durumlarda Verilir

Destekten yoksun kalma tazminatı, vefat eden kişinin yakınlarına verilen bir tazminat türüdür. Trafik kazasında vefat eden yolcuların aileleri bu haktan yararlanırken vefat eden sürücü ve yayaların kusur oranları göz önünde bulundurularak tazminat ödemesinde indirim ya da tamamen verilmeme durumlarıyla karşılanabilir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Kimlere Verilir?

Destekten yoksun kalma tazminatı, vefat eden kişinin yakınlarına verilebilir. Bu kişiler;

  • Çocuklar
  • Baba
  • Anne
  • Kardeş
  • Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler ( Sevgili, arkadaş gibi akrabalık ilişkisi olmayan kişilere de verilebilir )

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Destekten Yoksun Kalma Tazminatı, özel talep formu ile hesaplanır. Bu raporda kaza tarihi, karşı taraf kusuru, destek tazminatı talep edenler (anne, çocuk, kız arkadaş) gibi konularda bilgi istenir. Hesaplama yaparken, olay tarihi, rapor tarihi, ölen kişinin yaşı, kalan ömür hesabı, çalışma süresi, agi ücreti (asgari geçim indirimi), eş ve çocuklar için agi ücreti, eşinin yaşı, çocuklarının yaşı ve anne ve babanın yaşına önem gösterilir.

2018 yılında bir kişiye verilen maksimum tazminat miktarı 360 bin TL olarak belirlenmiş durumdadır. Ancak tazminat miktarı, kazanın gerçekleştiği tarih esas alınarak hesaplanır. Bunlar dışında destekten yoksun kalma tazminatı alan kişilerin hepsi aynı parayı almaz. Vefat eden kişinin eşi, çocukları, annesi gibi pek çok varis, yaşı gibi etkenlere göre farklı tazminat hakları elde ederler.

Eğer sizler de destekten yoksun kalma tazminatından ne kadar hak alabileceğinizi merak ediyorsanız, aşağıdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilir ve ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Ayrıca trafik kazası sebebiyle destekten yoksun kalma tazminatı isimli yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Trafik Kazası Tazminatı Hesaplama