Askeri Kaza Tazminatı Danışmanlığı

Askeri Kaza Tazminatı Danışmanlığı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan kişilerin görev süresince bazı hakları bulunur. Yaşanan bir kaza sonucunda askeri kaza tazminatı açma hakkına sahip olan kişiler, bu haklarını kullanarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Askerde yaralananlara tazminat verilebilmesi için bazı kriterler göz önünde bulundurulur. Bugün bu kriterlere değineceğiz.

Askeri Dava Nedir?

Askerde görev yapan kişileri kapsayan askeri davalar, askeri hizmet sonucunda idari eylem ve kararlar neticesinde oluşan iptal ve tam yargı kararlarını kapsar. Askeri olmayan makamların verdiği kararlar olsa bile, askeri ilgilendiren ya da asker hizmetiyle alakalı bir işlemse askeri dava adı altında bakılır. İptal davaları, idari bir işlemin iptal edilmesi için açılan davalardır. Tam yargı davaları ise, idare hukukunun bazı durumlarda ihlal etmesinden doğan hak kaybı sonucu açılan davalardır.

Kimler Askeri Kaza Tazminatı Alabilirler?

Askerde yaralananlara tazminat hakkı, belirli bir görevi yerine getiren kişileri kapsar. Bu noktada er, erbaş, uzman çavuş, uzman jandarma çavuş, askeri öğrenci, askeri memur, astsubay ve subayların tazminat davası açma hakları bulunur. Askerde sakatlananlar, bu kazaya neyin sebep olduğu, sakatlanan kişinin bu durumda bir suçunun olup olmadığı gibi etkenleri göz önünde bulundurarak Türk Silahlı Kuvvetler’ine dava açabilir.

Askerde Ölüm Tazminatı

Askerde şehit olan askerlerin yakınları, şehit maaşı, kamu üzerinde bazı ayrıcalıklar gibi pek çok şeyden yararlanır. Şehit olmanın dışında askerlik sırasında çeşitli bir sorun nedeniyle vefat eden kişilerin yakınlarının da tazminat hakkı bulunur.

Askerde Yaralanmak

Askerde yaralanmak sonucunda yaralanan kişilerin bazı hakları ortaya çıkar. Bu haklar sonucunda tedavi süreci askeri hastanelerde giderilirken tüm ücretler Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ödenir. Ayrıca yaşanan kazada kazazedenin kesin oranda bir kusuru yoksa tazminat hakkı elde edebilir. Askerde sakatlananlar, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı dava açarak haklarını arayabilirler. Dava sonucunda engellilik derecesine göre 240 bin TL ile 400 bin TL arasında bir tazminat alınabilir.

Asker Trafik Kazası Tazminat Hakkında Zamanaşımı

Askerde yaralananlara tazminat hakkı için bir zamanaşımı süresi bulunmaktadır. Kazanın yaşandığı tarihten itibaren 5 yıl olan zamanaşımı durumu, mağdurun tazminat hakkı konusunu öğrenmesinin ardından 1 yıl olur. Eğer bu noktada kesin sakatlık söz konusuysa, zamanaşımı, kesin raporun öğrenildiği tarihten başlar. Ölümlü tarihlerde ise başlangıç ölüm tarihi olarak alınır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin