Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç Değer Kaybı Nedir?

Araç değer kaybı, trafik kazası sebebiyle zarar gören taşıtların kusursuz bir şekilde onarılsa dahi ikinci el satış bedellerine yansıyan maddi değer kaybını ifade eder. Kazaya karışan aracın TRAMER kayıt sorgusunda detaylıca görülen ve plaka üzerinden kolaylıkla sorgulanabilir. Hasar kayıtları, aracın kaç defa kazaya karıştığı, kaza sebebiyle değişen parçaları, onarım maliyetleri gibi birçok detayı içerir. Araç değer kaybı hesaplama birden fazla kritere göre yapılmakta olup en genel tabir ile onarılan aracın hasar derecesine göre belirlenir.

Örneğin kaza öncesi 70.00 TL’ye satılan araç, yaşanan trafik kaza sonrası oluşan hasar kayıtları sebebiyle ancak 60.000 TL’ye satılabilir. Bu durumda araç değer kaybı 10.000 TL olarak belirlenir. (Araç değer kaybı hesaplama esnasında bir çok kriter dikkate alınır ve değer hesaplaması esnasında taraflar ihtilafa düşebilir.) Kaza sonrası araç kusursuz olarak onarılsa dahi genellikle aracını satma eğiliminde olan araç malikleri sebebiyle oluşan hasar kayıtlı araç arzı ve orjinalliği bozulan ikinci el araçlar, rayiç bedellerin altında bir fiyata satılır. Kaza sonrası, piyasa fiyatının altında bedellenen araçlar, malikler için ciddi bir maddi kayıptır. Bu değer kaybı kazada mağdur olan taraf için tazmin edilmesi gereken bir hak olarak ortaya çıkmaktadır.

Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç değer kaybını karşılayacak taraf kazada %100 kusurlu ya da kazaya karışan diğer araca göre daha fazla kusurlu olan taraftır. Değer kaybının doğrudan muhatabı kusurlu taraf olmakla birlikte tazminat, kusurlu tarafın poliçesine göre aracın zorunlu trafik sigortası kapsamında ilgili sigorta firması tarafından tazmin edilmektedir. Kazaya karışan aracın zorunlu trafik sigortası olmaması durumunda araç değer kaybı sigorta firması tarafından karşılanmaz. Bu durumda ruhsat sahibine değer kaybı davası açılarak mahkeme yoluyla talep edilebilir. Bu durum değer kaybı tazmini için daha uzun bir sürece işaret eder.

Kimler Araç Değer Kaybı Tazminatı Alabilir?

Yaşanan trafik kazası sonucu tamamen kusursuz olan ya da diğer tarafa nazaran daha az kusura sahip olan özel ya da ticari araç sahipleri genel itibariyle araç değer kaybı tazminatı almaya hak kazanır. (Ticari araçların ayrıca kazanç kayıplarını tazmin etme hakları da bulunmaktadır.) Bu ön koşullara ek olarak değer kaybı tazminatı alabilmek için kazanın en fazla 2 sene içerisinde gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Aracın yaşı tazminatı alabilmeniz için bir engel teşkil etmemekle birlikte, değer kaybını hak edebilmeniz için aracınızın en fazla 165.00 KM’de olması gerekmektedir.