Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır?

TUİK’in yayınladığı trafik kaza istatistiklerine göre ülkemizde her yıl neredeyse 1 milyonun üzerinde maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmektedir. Sigorta firmaları tarafından tazmin edilen onarım masraflarının haricinde, araç sahipleri araçlarının piyasa fiyatlarına göre yaşanan değer kayıpları için de tazminat alma hakkına sahiptir. Araç değer kaybı olarak isimlendirilen bu tazminatı talep edebilmek için kaza ve aracın duruma ilişikin bazı kriterleri karşılaması gerekir. Başvuru öncesinde bur kriterleri göz önünde bulundurmak zaman kaybını önleyecektir. Öncelikle bu kriterlere değinelim.

Araç Değer Kaybı Şartları

  • Trafik kazası son iki yıl içerisinde meydana gelmiş olmalıdır.
  • Trafik kazasına ilişkin tutanak ve raporlar düzenlenmiş olmalıdır.
  • Trafik kazasının meydana gelmesinde sürücü %100 kusurlu olmamalıdır.
  • Trafik kazası sonrası araçta meydana gelen hasarlar, teknik imkanlar dahilinde onarılmış olmalıdır.
  • Trafik kazası sebebiyle gerçekleşen maddi hasardan kaynaklı, araç piyasa değeri üzerinden değer kaybı olmalıdır.
  • Trafik kazasına karışan araç en fazla 165.00 KM’de olmalıdır.
  • Trafik kazasından kaynaklı hasar kaydı aracı perte çıkmayacak şekilde olmalıdır.
  • Araç kazadan önce çekme belgesi sahip olmamalı ya da hurda statüsünde perte çıkmamış olmalıdır.

Araç Değer Kaybı Başvurusu

Kaza geçiren araç sahipleri, araçları kaza sonrasında kusursuz bir şekilde onarılsa dahi piyasa değeri üzerinden yaşanan  kayıp sebebiyle araçlarını “ikinci el kazalı araç” olarak satmak durumunda kalırlar. Kaza sonrası araçlarını satma eğiliminde olan malikler tarafından yaratılan ikinci el araç arzı ve orijinalliği bozulan araçlar sebebiyle, ikinci el araçlar daha düşük bir bedel ile değerlenerek, malikler mağdur olmaktadır. Maddi hasar sebebiyle yaşanan bu değer kaybının tazmini “zorunlu trafik sigortası” üzerinden karşılanmaktadır. Bu aşamada yukarıda bahsedilen maddeleri şöyle genelleyebiliriz: ekonomik ömrünü doldurmamış, daha önce kazaya karışmamış ya da bozulmadan özgün halini korumuş bir aracın yaşanan kaza sebebiyle meydana gelen hasarın “çok basit” ya da “çok büyük” olmadan yaşı gözetilmeksizin, ekonomik değerinin azalması. Basit bir çizik aracın piyasa değerinde bir kayba sebep olmazken, yaşanan ağır bir kaza aracınızı kullanılmaz hale getirip “araç değer kaybı” kriterlerinin ötesinde “tam hasar” durumuna sebep olabilir. Bu durumda araç perte çıkarılmaktadır. Araç değer kaybı onarılabilen ancak buna rağmen aracın piyasa değerine göre kayıba sebep olan durumlar için mümkündür.

Bu aşamada meydana gelen kaza ve aracınız ilgili koşulları sağlıyorsa, sigorta şirketine araç değer kaybı tazminatı almak üzere başvurabilirsiniz. Başvuru için kaza tespit tutanağı, sigorta poliçesi ve kaybın ölçümlenebilmesi için bir eksper tarafından hazırlanan “araç değer kaybı raporu” gerekmektedir. Başvuru için ilk merci sigorta şirketi olmakla birlikte, başvurudan 15 gün içerisinde yanıt alınamaması ya da sigorta firması ile bir uzlaşmazlık yaşanması durumunda bir üst merci olarak “sigorta tahkim komisyonu”na başvurulması gerekmektedir. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Araç Değer Kaybı Başvuru