Araç Değer Kaybı Hasar Danışmanlığı

Araç Değer Kaybı Hasar Danışmanlığı

Araç Değer Kaybı Hasar Danışmanlığı

Trafik kazası sonrasında değer kaybına uğrayan aracınız için sigorta firmasından ödeme alabilirsiniz. Kaza geçiren araç sahipleri tarafından genellikle göz ardı edilen bu hak sayesinde, “kazalı ikinci el araç” statüsüne düşen araç için zarara uğrayan araç sahiplerinin kaybı tazmin edilmektedir. Meydana gelen trafik kazası sonucunda haklı olsa dahi aracı değer kaybeden maliklerin kayıpları karşı tarafın sigorta şirketi ya da bizzat kusurlu olan taraftan tazmin edilmektedir. Başarı Tazminat olarak araç değer kaybı başvurusu için gereken tüm inceleme ve takip süreçlerini eksiksiz bir şekilde profesyonel ekibimiz ile gerçekleştiriyoruz. Uzman eksperlerimiz tarafından başlatılan süreç, sigorta şirketine doğrudan başvuru ya da uyuşmazlık durumunda Sigorta Tahkim Komisyonuna taşınarak avukatlarımız tarafından yürütülmektedir.

Başvuru için ekspertiz raporunun hazırlanması ve sigorta firmasının yanıt verme süresi göz önünde bulundurulduğunda sonuç alma süreci en erken şartlarda 45 gün kadar sürmektedir. Değer kaybını ölçümleme aşamasında sigorta firması ile yaşanabilecek bir uyumsuzluk sonucunda ise devreye giren yasal süreçler sebebiyle ödeme alma süresi 5 ay kadar sürebilmektedir. Sürecin uzaması, değer kaybının hakkaniyet çerçevesinde mağdurun lehine, en yüksek miktarda ödeme ile sonuçlandırmak üzere Sigorta Tahkim Komisyonuna taşınması sebebiyledir. Genellikle bu raddeye gelmeden sonuçlanan başvurularda malikler 45 gün içerisinde değer kayıplarını alabilmektedir. Yine de her olayın kendine has koşulları sebebiyle araç değer kaybı tahsil yöntemi değişeceği için, inceleme yapılmadan kesin bir süre vermek uygun olmayacaktır. İnceleme, ekspertiz, başvuru ve mahkeme aşamasına kadar araç sahibinden hiç bir şekilde ödeme talep edilmektedir. Firmamız bu süreçte tüm masrafları karşılamaktadır.

Çift taraflı kazalarda kusurlu olan tarafın sigorta firması tarafından talep edilebilen araç değer kaybı başvurusu için zaman aşımı süresi iki yıldır. Kaza tarihinden itibaren tam iki yıllık süreci kapsayan başvuru hakkı, başvuru için evrakların toplanması, ekspertiz raporunun hazırlaması vb. süreçler sebebiyle mümkün olduğunca erkenden yapılmalıdır. Bu süreçte düzgün hazırlanmayan evraklar, prosedüre uygun olmayan başvurular sebebiyle sigorta firmaları düşük ödeme yapabilmektedir.