10 Soruda Trafik Kazası Tazminatı

10 Soruda Trafik Kazası Tazminatı

Ülkemizde, 2017 yılı için kayıtlara geçen trafik kazası sayısı 1.202.716’dır. Bu kazalar sonucunda toplamda 7427 kişi hayatını kaybederken, 300.383 kişi de yaralandı. Yaralanma, sakatlık ya da ölüm ile sonuçlanan bu kazaların mağdurları ya da mağdur yakınları Türk Borçlar Kanunu’nun 41. 45. ve 47. maddelerine göre kayıp ya da zararları için tazminat talep etme haklarına sahiptir. Bu yazıda trafik kazası tazminatı hakkında en çok merak edilen 10 soruya yanıt vereceğiz.

Kimler Trafik Kazası Tazminatı Alabilir?

Trafik kazası geçiren sürücü, yolcu ve yayalar trafik kazası tazminatı alabilirler. Bu noktada yolcular direkt tazminat hakkı elde ederken sürücü ve yayalarda kusur oranı tazminatta indirim veya direkt tazminat verilmemesine neden olabilir.

Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Trafik kaza tazminatları, kazanın tek veya çift taraflı olma durumuna göre iki şekilde hesaplanır. Kaza tek taraflıysa, kazaya karışan tek bir aracın sigortası devreye girecektir. Bu da tazminat miktarının daha az olmasına neden olabilir. Kazanın çift taraflı olduğu durumlarda ise, kazada kusuru daha az olan taraf daha yüksek tazminat hakkı elde edebilir. Tazminatın hesaplanabilmesi için kazanın kusur oranı, aktüerya hesabı, ölen/yaralanan kişi ya da kişilerin yaşı, bakmaktan sorumlu oldukları kişi sayısı, bu kişilerin yaşı gibi pek çok unsur bir araya getirilerek hesaplanır.

Trafik Kazası Tazminatını Kim Öder?

Trafik kazası tazminatını sigorta şirketleri öder. Yaşanan kazaya göre zorunlu trafik sigortası ödeme yaparken, kaza toplu ulaşım araçlarında gerçekleştiyse Zorunlu Koltuk Ferdi Sigortası da ek olarak ödeme yapmak zorundadır.

Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

Trafik kazası tazminatı, Hazine Müsteşarlığı tarafından açıklanan  teminat bedellerine göre tutanaklara göre belirlenir. Süreç yapılan aktüerya hesabının sigorta firması taradından onaylanması durumunda hızlıca sonuçlanır. Ancak talep edilen miktar ile sigorta şirketinin teklif ettiği miktar arasında bir uyuşmazlık durumu olursa süreç mahkemeye taşınabilir.

Trafik Kazası Tazminatı Ne Kadar Sürede Alınır?

Trafik kazası tazminatını almak için dava süreci tamamlandıktan sonra gerekli tüm evraklar teslim edilmelidir. Gerekli tüm evraklar teslim edildikten sonra 8 iş günü içinde tazminat ödemesi yapılacaktır. Ancak yaralanmalı kazalarda mağdurun iyileşme süreci nedeniyle bu süreç en erken 6 ay şeklindedir.

Trafik Kazası Tazminatı Üst Limiti Kaç Paradır?

Trafik kazası tazminatlarında kazaya karışan kişilerin alabileceği belirli bir miktar tazminat vardır. Bu hak, 2018 yılı için kişi başı maksimum 360 bin TL’dir. Ayrıca bir araca ait sigortanın ödeyeceği maksimum hak ise 1.8 milyon TL’dir.

Trafik Kazası Tazminatı İçin Zaman Aşımı Var mıdır?

Trafik kazası tazminatı için zamanaşımı bulunur. Yaşanan yaralanmalı kazalar sonucu geçici iş göremezlik veya sürekli iş göremezlik tazminatı alacak kişilerin 8 yıllık zamanaşımı süresi bulunurken, vefat sonucu destekten yoksun kalma tazminatı alacak kişilerde 15 yıllık zamanaşımı süresi bulunur.

Rücu Hakkı Nedir?

Trafik kazasında kendi sigortası zararını karşılayan kişi, karşıdaki kişinin kusurlu olma durumunda rücu hakkından yararlanarak zarar için ödenen miktarı karşıdaki kişiden alabilir.

Tek Taraflı Kazalarda Yaralanma ya da Sakatlanma Durumunda Sürücü Tazminat Alabilir mi?

Tek taraflı kazalarda oluşan yaralanma gibi durumlarda sürücü kendi trafik sigortasından tazminat alamayabilir. Kazanın tek taraflı olmasından dolayı genelde kusur sürücüde olduğu için sigorta şirketleri bu tarz durumlarda sürücüye tazminat vermekten kaçınırlar. Bunun dışında aracın içerisinde olan diğer yolcular sürücünün kusurundan bağımsız olarak zorunlu trafik sigortası kapsamında tazminat hakkı elde edebilirler.

Otobüs Kazalarında Tazminat Alınabilir mi?

Otobüs gibi toplu taşıma araçlarında zorunlu koltuk ferdi kaza sigortası yapılması gerekir. Bu sigorta, yolcu konumunda olan yolcuların mağduriyet durumunda tazminat almasını sağlar. Ayrıca kaza çift taraflı gerçekleştiyse, karşıdaki aracın trafik sigortası da yolculara ödeme yapmakla zorunludur.

Eğer trafik kazası sigortası kapsamında tazminat alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin